portal osiedli, dzielnic i miast

Kraków Trzy Ogrody - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Trzy Ogrody - sprawy osiedlowe » Forum » Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Różane
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Różane

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6    Następna     Odpowiedz do tematu    

Kto chce sprawę wyjaśnić i ewentualnie zmienić zarządcę naszej wspólnej nieruchomości ?
  Jestem za
  Nie jestem zainteresowany
Zobacz Wyniki
Autor Wiadomość
azbyszko 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Mar 04, 2016 0:09
Posty: 198
Skąd: trzy ogrody Krakow

PostWysłany: Pią Kwi 28, 2017 11:43    Temat postu: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Różane

Mieszkańcy osiedla Różanego wybrane dla WAS

Narzucenie administratora wspólnoty mieszkaniowej przez dewelopera

Nadal zdarzają się przypadki, w których deweloper wprowadza do umów
z nabywcami lokali mieszkaniowych w blokach wielorodzinnych
klauzule dotyczące powierzenia zarządu wskazanej przez niego firmie.

Nazywa sie to klauzula niedozwolona

Co zatem zrobić, gdy doszło do sytuacji opisanej powyżej?

Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza.

Uchwała taka stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej nowego sposobu zarządu nieruchomością wspólną.

Sąsiedzi czy pozwalamy sobie nadal, na narzucanie administratora wspólnoty mieszkaniowej przez dewelopera czy bierzemy swoje sprawy w swoje ręce ?

Deweloper natomiast niejako namaszczając do zarządzania
budynkami, z którymi przestaje mieć jakikolwiek związek,
wybraną przez siebie osobę najczęściej czerpie z tego dalsze profity.
Znane są bowiem liczne przypadki,
gdy tak narzuconym administratorem była spółka córka dewelopera,
bądź inny podmiot z nim powiązany.

Z szacunkiem sąsiad


Ostatnio zmieniony przez azbyszko dnia Fri Apr 28, 2017 11:51, liczba edycji: 1
azbyszko 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Mar 04, 2016 0:09
Posty: 198
Skąd: trzy ogrody Krakow

PostWysłany: Pią Kwi 28, 2017 11:47    Temat postu: Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - osiedle

Narzucenie administratora wspólnoty mieszkaniowej przez dewelopera

http://blog.pepperhouse.pl/2016/10/narzucenie-administratora-wspolnoty-mieszkaniowej-przez-dewelopera/

Nadal zdarzają się przypadki, w których deweloper wprowadza do umów z nabywcami lokali mieszkaniowych w blokach wielorodzinnych klauzule dotyczące powierzenia zarządu wskazanej przez niego firmie.
Pobieżnie jedynie przeglądając rejestr klauzul niedozwolonych prowadzony przez Prezesa UOKiK natkniemy się m.in. na następujące kwestionowane postanowienia umowne:
· strony umowy ustalają, iż w umowie ustanowienia odrębnej własności w formie aktu notarialnego znajduje się zapis, że zarząd przedmiotową nieruchomością będzie sprawowany przez okres 5 lat przez Spółdzielnię lub firmę przez nią wskazaną (klauzula nr 2930),
· sprzedający zobowiązuje się odpłatnie prowadzić na koszt Kupującego zarząd i administrację przedmiotowej nieruchomości (budynku i gruntu), począwszy od dnia przekazania lokalu Kupującemu do użytkowania oraz przez okres 36 miesięcy od momentu ustanowienia odrębnej własności dla ostatniego lokalu mieszkalnego (klauzula nr 1642),
· kupujący wyraża zgodę na to, aby Zarząd nieruchomością wspólną m.in. Budynkiem, powierzony był do 31.12.2012 r. TBS Południe Spółka z o.o. z siedzibą w Krakowie albo innej osobie prawnej lub fizycznej, wskazanej przez Activ Investment (klauzula nr 1480).

Oczywiście to tylko kilka reprezentatywnych przykładów postanowień umów uznanych przez Prezesa UOKiK oraz Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niedozwolone.
We wszystkich przypadkach podstawę kwestionowania legalności tego typu zapisów stanowi zamiar nadmiernego ograniczenia prawa własności nabywców lokali mieszkaniowych.
Tymczasem, własność oznacza m.in. swobodę decydowania o sposobie wykonywania danego prawa – w tym przypadku zarządu i administrowania nieruchomością wspólną.
Nabywca mieszkania ma zatem istotny interes w tym, aby administrator sprawował swoją funkcję w sposób profesjonalny, a koszty z tym związane nie były nadmierne.
Deweloper natomiast niejako „namaszczając” do zarządzania budynkiem,
z którym przestaje mieć jakikolwiek związek,
wybraną przez siebie osobę najczęściej czerpie z tego dalsze profity.
Znane są bowiem liczne przypadki, gdy tak narzuconym administratorem
była spółka córka dewelopera, bądź inny podmiot z nim powiązany.

Niestety, praktyki takie nie zniknęły całkiem z rynku nieruchomości. Co zatem zrobić, gdy doszło do sytuacji opisanej powyżej?
Jeśli tak wybrany administrator nie zgodzi się na dobrowolną rezygnację, pozostaje konieczność dokonania zmiany sposobu zarządzania nieruchomością wspólną.
Jeżeli wybór taki miał miejsce w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego.
Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza.
Uchwała taka stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej nowego sposobu zarządu nieruchomością wspólną.
Decydując się na zmianę właściciele lokali tworzący wspólnotę mieszkaniową mogą we ww. uchwale, wskazać inną osobę sprawującą zarząd, bądź usunąć postanowienia dotyczące sposobu zarządu, względnie wskazać że do zarządu stosowane będą zasady wskazane w ustawie o własności lokali.
W dwóch ostatnich wypadkach konieczne będzie dokonanie wyboru zarządu wspólnoty mieszkaniowej.
Ten zaś w dalszej kolejności będzie mógł podpisać umowę o administrowanie nieruchomością wspólną.
Istnienie organu wspólnoty mieszkaniowej – w postaci jej zarządu – daje dodatkowe zabezpieczenie, bowiem jego członkowie będą mieli wpływ na bieżący zarząd nieruchomością wspólną.
azbyszko 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Mar 04, 2016 0:09
Posty: 198
Skąd: trzy ogrody Krakow

PostWysłany: Pon Maj 01, 2017 21:26    Temat postu: Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Róża

Hallo
sąsiedzi z Osiedla Różanego zgadzacie sie ??
na narzucenie administratora naszej wspólnoty mieszkaniowej przez dewelopera ?? bez naszej zgody, po majówce tez Smile ??
mariusz1985 
   

VIP


Dołączył: Wto Lis 03, 2015 19:31
Posty: 695
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Maj 02, 2017 7:01    Temat postu: Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Róża

Jeśli mogę coś zasugerować

proponuje na żywo coś podziałać a nie przez forum gdzie zagląda tylko kilka osób z całego osiedla trzy ogrody .
azbyszko 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Mar 04, 2016 0:09
Posty: 198
Skąd: trzy ogrody Krakow

PostWysłany: Wto Maj 02, 2017 9:07    Temat postu: Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Róża

Dzięki za uwagę.

Tak absolutnie sie zgadzam, to jest racja.
W innym przypadku (reklamacja części wspólnych) wersje od drzwi do drzwi już sprawdzałem.
Tez ciekawe doświadczenie, czułem sie jak domokrążca , intruz.
Każdy ma swoje ważne sprawy, a tu jeszcze jakiś facet chodzi i cos chce.
Oczywiście sprawę udało sie szybko załatwić dzięki wspólnemu działaniu.

Teraz kilka osób tu na forum, wyrażało niezadowolenie z obecnej administracji osiedla Różanego, proponowali współprace, działanie.
I co ? i nic, nie zgłaszają sie.

Jakas kobieta tez, proponowała, pisała ale być może była z firmy Orion?

Ewidentnie historia sie powtórzyła, nieświadomie podpisaliśmy umowy z niedozwolonym zapisem. Wiadomo czemu, ale łatwo to można zmienić.

Znalazłem jak (zgodnie z prawem i przepisami), teraz trzeba zgody wszystkich członków wspólnoty.
Na ta chwile nie czuje powołania do biegania od drzwi do drzwi.

Licze na pomoc młodszych mieszkańców z których utworzymy potem zarząd naszej wspólnoty.
mariusz1985 
   

VIP


Dołączył: Wto Lis 03, 2015 19:31
Posty: 695
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Maj 02, 2017 10:11    Temat postu: Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Róża

rozumiem Cie i mimo wszystko życzę siły w działaniach Smile
azbyszko 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Mar 04, 2016 0:09
Posty: 198
Skąd: trzy ogrody Krakow

PostWysłany: Wto Maj 02, 2017 10:55    Temat postu: Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Róża

Serdeczne dzięki Mariusz

Jak na razie dalem sie zapędzić wraz z innymi owieczkami na wspólna łąkę Laris.

Nie przyszło mi do głowy ze umowy zawierane u notariusza, oficjalnie, legalnie mogą zawierać chwyty poniżej pasa.
" (Nadal zdarzają się przypadki, w których deweloper wprowadza do umów z nabywcami lokali mieszkaniowych w blokach wielorodzinnych klauzule dotyczące powierzenia zarządu wskazanej przez niego firmie. Nazywa sie to klauzula niedozwolona )"

Być może ten notariusz tez na pewne przepisy przymknął oko.

W końcu setki klientów kupują mieszkania, umowa ta sama, tylko zrobić kopie, nowe podpisy, nie wielka fatyga a .... (setki nowych właścicieli x taksa notarialna), robi swoje.

Pytałem dewelopera czy możemy podpisać umowę u mojego zaufanego notariusza.
Odpowiedział, tak, teoretycznie jest to możliwe ale praktycznie z powodów technicznych niewykonalne.
Wiec mam umowę z klauzula niedozwolona Smile

Wracając na łąkę,
w odróżnieniu od innych właścicieli nie zgadzam sie na to żeby mnie strzyżono bez mojej zgody i na pewno dla mojego dobra.

Co mi pozostaje, albo wszystkich przekonać ze mogą być wolni albo samemu opuścić łąkę.

Milego dnia Mariusz
azbyszko 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Mar 04, 2016 0:09
Posty: 198
Skąd: trzy ogrody Krakow

PostWysłany: Śro Maj 03, 2017 10:16    Temat postu: Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Róża

Szanowni sąsiedzi osiedla Różanego

Powinniśmy sie spotkać i podjąć uchwale.

Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną
może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali
zaprotokołowanej przez notariusza.

Uchwała taka stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej
nowego sposobu zarządu nieruchomością wspólną.
azbyszko 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Mar 04, 2016 0:09
Posty: 198
Skąd: trzy ogrody Krakow

PostWysłany: Śro Maj 03, 2017 11:26    Temat postu: Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Róża

Ciesze sie, ze pojawiają sie nowe glosy w ankiecie.
Dzięki za wzięcie udziału.
mariusz1985 
   

VIP


Dołączył: Wto Lis 03, 2015 19:31
Posty: 695
Skąd: Kraków

PostWysłany: Śro Maj 03, 2017 14:35    Temat postu: Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Róża

a głosy osób nie zainteresowanych ?
mauroo i przemkiemzwany
azbyszko 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Mar 04, 2016 0:09
Posty: 198
Skąd: trzy ogrody Krakow

PostWysłany: Śro Maj 03, 2017 16:32    Temat postu: Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Róża

Hej Mariusz - tez jesteś mieszkańcem osiedla Różanego ?
Jeśli tak to domyślam sie jednym z pierwszych.
Ja dołączyłem rok temu w marcu. Stalo sie to błyskawicznie.
W sobotę pierwszy raz bylem na osiedlu, dowiedziałem sie ze takie istnieje
a w poniedziałek podpisywałem umowę, w czwartek dostałem klucze.

Zadałeś pytanie co z osobami niezainteresowanymi?

Ja prosiłem by sąsiedzi, mieszkańcy wypowiedzieli sie czy chcą zmiany zarządu/administratora.
Juz w marcu na zebraniu były glosy o konieczności zmiany.
Mnie nie było bo nie wiedziałem.
Sasiad zadzwonił z informacja na 2 godz przed terminem.

Sasiedzi nie zainteresowani zmiana maja swoje powody dla których ten zarząd działający dla dobra dewelopera im odpowiada. Nie pytałem.
Może maja swoje korzyści, może lubia panią Dorotę ?? Ja ja tez lubie.

Dla mnie

Juz przebieg działalności tej firmy na osiedlu wrzosowym i przekręty na nie korzyść mieszkańców, sa wystarczającym powodem by podziękować tej firmie i u nas. Trudno miec zaufanie.
Pewne jest ze na usuniecie (zgłoszenie) wilgoci z klatki schodowej Laris potrzebowała pol roku.
Pewne jest ze na zgłoszenie/naprawę oświetlenia osiedlowego na razie mało półtora roku.

Ja chce zmiany.
azbyszko 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Mar 04, 2016 0:09
Posty: 198
Skąd: trzy ogrody Krakow

PostWysłany: Śro Maj 03, 2017 16:48    Temat postu: Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Róża

Na razie nie mamy swojego zarządu, wybranego z pośród mieszkańców.
Na razie mamy administracje narzucona przez dewelopera.
Robi co możne Smile (na co jej podpisujący umowę pozwoli).

Konieczne będzie dokonanie wyboru zarządu wspólnoty mieszkaniowej z pośród nas mieszkańców/właścicieli.

Ten zaś w dalszej kolejności będzie mógł podpisać umowę o administrowanie nieruchomością wspólną.

Istnienie organu wspólnoty mieszkaniowej – w postaci jej zarządu
– daje dodatkowe zabezpieczenie,
bowiem jego członkowie będą mieli wpływ na bieżący zarząd nieruchomością wspólną.
mariusz1985 
   

VIP


Dołączył: Wto Lis 03, 2015 19:31
Posty: 695
Skąd: Kraków

PostWysłany: Śro Maj 03, 2017 17:09    Temat postu: Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Róża

jestem mieszkańcem wrzosowego Smile ale kibicuje Wam
azbyszko 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Mar 04, 2016 0:09
Posty: 198
Skąd: trzy ogrody Krakow

PostWysłany: Śro Maj 03, 2017 19:28    Temat postu: Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Róża

mam cos nowego - miałem racje

" narzucanie kancelarii przez dewelopera jest nadużyciem prawa"

Wybór notariusza, u którego podpisana zostanie akt związany z kupnem czy sprzedażą mieszkania lub domu jest kwestią umowy między stronami transakcji.
Często praktykowane przez deweloperów narzucanie kancelarii jest nadużyciem prawa.
Zazwyczaj klient na tym nie traci, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że mamy możliwość wyboru.
azbyszko 
   

Forumowicz


Dołączył: Pią Mar 04, 2016 0:09
Posty: 198
Skąd: trzy ogrody Krakow

PostWysłany: Śro Maj 03, 2017 20:01    Temat postu: Re: Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną - os. Róża

Postanowienia powierzające deweloperowi wybór zarządcy nieruchomości
są sprzeczne z ustawą o własności lokali, która wyraźnie postanawia,
że o sposobie zarządu nieruchomością wspólną mogą postanowić wyłącznie właściciele lokali!
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 6 Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Kraków

  

osiedla Krakowa:

  Aleja Kijowska Angel City Angel Plaza Apartamenty Kaskada Apartamenty Na Wierzchowinach 5 Apartamenty Pasternik Apartamenty Pod Magnoliami Apartamenty Przy Bulwarze Apartamenty Śródmieście - Łepkowskiego Apartamenty Wieniawski Atrium Verde Avangarda Biała Polana Bociana domowe pielesze Bocianie Gniazdo Bohomolca (Dom Bud) Bohomolca 1,3,5,7,9,11 (DOM-BUD) Bronowice Residence Brzoskwiniowa Bursztynowy Dom Cegielniana Residence Chełmońskiego City Park Cystersów Cztery Domy Dąbie Park Dom Pod kopcem Dożynkowa Elka Enklawa Łagiewnicka Enklawa na Woli Enklawa Prądnika Enklawa Twardowskiego Europejskie Fabryka Czekolady Fajny Dom Familijne Gant na Olszy Garden Residence Grota Roweckiego (Fronton) Halszki 28 Kamienica Nova Kapelanka / Brożka Kapelanka 6a Kijowska K. Wielkiego (Leopard) Klonowica (Wawel Service) Kłosowskiego 24 Krakowskie Przedmieście Krakowskie Wzgórza Ks. St. Pawlickiego Kuźnica Kołłątajowska Lea Residence Ludwinów Magnolie Malwy Mała Góra Mały Płaszów 4 Mały Płaszów 8 Mały Przewóz Melanitta Apartments Millenia Fort MojeM2 Mozarta Mój Dom Myśliwska Nad Wilgą Natansona Nordic House Nowe Dąbie (BRE.locum) Nowe Dąbie (SEMACO) Nowe Kliny Zacisze Nowy Przewóz Nowy Żabiniec Ogrody Żabińca Ogród Płaszów Osiedle Rodzinne Pasternik Plejady Pod Dębami Pod Fortem Polana Żywiecka - Apartamenty Prądnik Park Przemysłowa 15 Przy Parku Pszenna 5 Reduta Reduta 25 Rezydencja Focha Rua Bonita Salwator City Sentopark (Invest Park) Słoneczna Macedonia Słoneczne Miasteczko Słoneczne Wzgórze Słoneczny Dom Słoneczny Zakątek Start City Stella Nova Studio Art Deco Szwai Szylinga Śliczna Tarasy na Woli Tarasy Verona Torre Verona Trzy Ogrody Twardowskiego (Leopard) Twoje m Ugorek Ukryte Pragnienia Villa Galicja Villa przy Sapiehy Villa Rejtana 4 Ville pod Sikornikiem Walerego Sławka Wielicka Park Wierzbowa (Leopard) Wileńska 4 Willa Sowiniec Wiślane Tarasy Włoska 8A, 8B Wrocławska 80 Wyspiański Park Wzgórze Aleksandry Za Fortem Zachodnia 21 Zaczarowany Młyn Zielona Galicja Zielony Mostek Zielony Ruczaj Zielony Zakątek Zielony Złocień Złocień Złota Brama Złotych Orłów Żabiniec 6

dzielnice Krakowa:

  Bieńczyce Bieżanów-Prokocim Bronowice Czyżyny Dębniki Grzegórzki Krowodrza Łagiewniki-Borek Fałęcki Mistrzejowice Nowa Huta Podgórze Podgórze Duchackie Prądnik Biały Prądnik Czerwony Stare Miasto Swoszowice Wzgórza Krzesławickie Zwierzyniec

W REGIONIE:
Bochnia Chrzanów Kraków Nowy Sącz Nowy Targ Olkusz Oświęcim Tarnów Wieliczka Zakopane

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama